Czym jest lek Zyban i w jakim celu się go stosuje?
Sprawdź ranking produktów na – Rzucanie palenia
Zyban to środek stosowany w leczeniu nałogu palenia, skuteczny również w walce z depresją. Przepisywany pacjentom z problemami uzależnienia od nikotyny, mający pomóc odzwyczaić się od palenia papierosów. Leczenie środkiem Zyban jest najskuteczniejsze u tych pacjentów, którzy są w pełni zmotywowani do zaprzestania palenia i otrzymują odpowiednie wsparcie, chociażby poprzez uczestnictwo w terapii antynikotynowej.
W jaki sposób działa Zyban?
Zyban to preparat stosowany w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Środek zawiera substancję czynną bupropion, która wspomaga leczenie uzależnienia od nikotyny i ma działanie antydepresyjne. Poprawia nastrój oraz reguluje w mózgu wychwyt katecholamin, substancji produkowanych przez nasz organizm, mających wpływ na emocje i samopoczucie. Stosowanie Zybanu powoduje, że w mózgu pacjenta uwalnia się dopamina, która sprawia, że zaczyna on palić coraz mniej. Lek Zyban dostępny jest wyłącznie na receptę.
Kiedy nie stosować leku?
Zyban nie może być stosowany u pacjentów, którzy:
- mają uczulenie na bupropion lub inny składnik Zybanu,
- przyjmują inne środki mające w składzie bupropion (substancja często stosowana jest u pacjentów z depresją),
- chorują na schorzenia wywołujące drgawki lub ataki padaczki,
- chorują na zaburzenia odżywania (np. bulimia, jadłowstręt),
- są w trakcie choroby wątroby,
- chorują na guza mózgu,
- nadużywają alkoholu lub mają problem z alkoholizmem,
- mają zaburzenia afektywne dwubiegunowe (bupropion może powodować atak tej choroby).
Jeśli którakolwiek z sytuacji dotyczy pacjenta należy zrezygnować z podawania leku i natychmiast skonsultować się z lekarzem. Przed stosowaniem Zybanu należy również poinformować lekarza o wszystkich branych przez pacjenta lekach.
Stosowanie i dawkowanie preparatu Zyban
Leczenie Zybanem należy zacząć jeszcze w trakcie palenia papierosów. W przeciągu dwóch tygodni od stosowania leku pacjent powinien przestać palić. Całe leczenie zazwyczaj trwa od 7-9 tygodni. Jeśli po tym okresie pacjent nie zauważył żadnych efektów należy od razu przerwać podawanie środka. Początkowo należy brać jedną tabletkę 150 mg na dobę, najlepiej w godzinach porannych przez trzy dni. Lek należy przyjmować zarówno podczas posiłku jak i niezależnie od posiłku.
Tabletki trzeba przyjmować w całości, nie wolno ich kruszyć ani dzielić. Od czwartego dnia, aby leczenie było skuteczne, należy zwiększyć dawkę i przyjmować 150 mg bupropionu zarówno rano i wieczorem. Konieczna jest co najmniej 8-godzinna przerwami pomiędzy kolejnymi tabletkami. Leczenie Zybanem może powodować problemy z bezsennością, dlatego zalecane jest aby unikać podawania leku przed zaśnięciem. Maksymalna dawka dobowa to 300 mg. Przekroczenie tej dawki zwiększa ryzyko wystąpienia drgawek i innych działań niepożądanych. Należy w takim wypadku jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Skutki uboczne wynikające z leczenia Zybanem
Najpopularniejszymi skutkami ubocznymi, których można się spodziewać po zażyciu leku są bezsenność, suchość w jamie ustnej, zaburzenia koncentracji, bóle głowy, wymioty, nudności i bóle brzucha. Zyban może powodować również napady padaczkowe, jednak prawdopodobieństwo wystąpienia ataku u osób palących, które chcą pozbyć się nałogu wynosi jedynie 0,1%. Na największe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych narażeni są pacjenci, którzy mają powyżej 65 lat oraz zmagają się z chorobą nerek bądź wątroby.
U pacjentów, którzy stosują lek w celu odzwyczajenia się od nikotyny mogą wystąpić trudności z zasypianiem, drżenie lub pocenie oraz uczucie lęku związane z odstawieniem nałogu palenia. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.
Skład leku Zyban
Preparat Zyban zawiera substancję czynną chlorowodorek bupropionu (150 mg na jedną tabletkę). Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza 2910, cysteiny chlorowodorek jednowodny, magnezu stearynian, woda oczyszczona.
Dostępne opakowania
Lek Zyban dostępny jest w opakowania zawierających 30, 60 lub 100 tabletek w blistrach.
Sprawdź ranking produktów na – Rzucanie palenia
ranking
prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie, jak rzucić palenie domowe sposoby, rzucenie palenia, jak rzucić palenie w ciąży, uzależnienie od nikotyny,palenie papierosów, sposoby na rzucenie palenia, jak skutecznie rzucić palenie, sposób na palenie, zakaz palenia, łatwy sposób na rzucenie palenia, metody rzucenia palenia, sposoby na rzucanie palenia, głód nikotynowy, rzuć palenie papierosów szybko i skutecznie, palenie papierosów skutki, jak rzucić palenie, rzucanie palenia, palenie w ciąży, jak rzucić palenie i nie przytyć, wpływ nikotyny na organizm, nikotyna, tytoń, papierosy, motywacja do rzucenia palenia, tabletki dla palaczy,